19 Mart 2016 Cumartesi

Alfa Cadı’ya Veda…

IMG_4335.JPG görüntüleniyor

IMG_4335.JPG görüntüleniyorIMG_4335.JPG görüntüleniyorGüçlü ve Feminen Bir Kadın Olmanın Sırları
Erkeklerin hüküm sürdüğü dünyada gerekirse tırnaklarımızı ve sivri topuklarımızı göstererek gücümüzü kullanmayı öğrendik. Modern dünyada kadınların sesi daha çok çıkıyor, sözü dinleniyor. Ancak bu noktaya gelene kadar verdiğimiz savaşın bir bedeli oldu: Çoğuz kadın olduğumuzu unutmak zorunda kaldık! Oysa kadınsı yanlarımızı reddetmeden ayakta kalabiliriz.

Bu kitabın yazarları Rebecca ve Christy, feminen doğasını yok sayan ve bu durumu içselleştiren, dolayısı hayatını fark etmeden zora koşan, giderek daha çok mutsuzlaşan, stres yüklenen kadınlara sesleniyor: ‘’ Hanımlar, içinizdeki Alfa Cadı sayesinde mücadele etmeyi, ayakta kalmayı öğrendiniz, ama artık nasıl gelişeceğinizi keşfetme zamanı geldi. İçsesiniz sizi huzura, keyfe ve barışa çağrılıyor, ona kulak vermek için ne duruyorsunuz, hemen bu kitabı okumaya başlayın! ’’

 Hepimizin hayatında Alfa bir Kadın vardır dimi?
Belki de siz bir Alfa Kadınsınız?

Beni sorarsanız bu iki soruya da EVET diyebilirim rahatlıkla. Ama bunu sorun olarak göremiyorum. Çünkü yaşadığım yer, yazarların yaşadığı yer gibi değil. Onlar gelişmiş ben gerilemekte olan bir ülkede yaşıyorum.Ve benim ülkemde kadın olmak zaten suç, hele bir de feminen bir tavrı olunca potansiyel O….. ‘sun.

Peki, kitabı neden okudun dersen, bunun sadece dış çevremdeki tavırlarım için değil, özel hayatımda bana yıkıcı gelen özelliklerimi törpülemek için. En azından kendi küçük dünyamda kadın olmanın duygusal farklılığını, güzelliğini yaşamak için. Size de önerim bu.Yazarlar dış hayatta da Alfa Kadın tavrımızdan vazgeçmemizi söylese de ben buna maalesef katılamıyorum. Ama kendi küçük dünyamızda patron bizin değil mi?

Bunlar kitap hakkındaki görüşlerim, peki kitap nasıl bir kitap derseniz;
Kitap dört ana Alfa Kadın tipini tamlıyor; Zorlayıcı Alfa, Kontrolcü Alfa, Rekabetçi Alfa ve Yıkıcı Alfa.
Ve bunlar tanımlanıyor her bir bölümde. Sadece tanımlamakla da kalmıyor, sorun olarak gördüğü bu tavrı açıklarken örneklendiriyor ve de bunu aşmak için bize önerilerde bulunuyor.

Kitabı genel olarak sevdim. Konuyu anlatması, örnekler, çözüm önerileri bana gayet mantıklı geldi. Yazım dilli de gayet akıcı. Hafta sonu okumak için kütüphaneden aldığım bu kitabı planladığım gibi iki günde bitirdim.
Yani okunması için tavsiye edebileceğim bir kitaptı. Ama hayaller ve hayatları da göz önünde bulundurulmalı bence.

Bu günlük bu kadar benden, kitaplar ile dolu bir gün diliyorum sizlere.
Sevgiler…

Güçlü olmak hanımefendi olmak gibidir. İnsanlara bir hanımefendi olduğunuzu söylemek zorunda kalıyorsanız, muhtemelen güçlü değilsinizdir.
Margeret Thatcher2 yorum:

© Kelepir Kitaçı by Dilek..., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena