15 Haziran 2016 Çarşamba

İrrasyonel….
Sizce tekerleme okuyarak kilo vermek mümkün mü?
Hangisini tercih edersiniz: Yüksek bir maaş mı yoksa iş arkadaşlarınızınkinden yüksek herhangi bir maaş mı?
Mavi gözlü annenin kızının mavi gözlü olması mı, yoksa mavi gözlü kızın annesinin mavi gözlü olması mı daha muhtemel?
Dönme dolaba binmek mi yoksa bisiklet sürmek mi daha tehlikeli?
Bir psikoloji deneyi içini birine öldürücü şoklar vermeyi kabul eder misiniz?

Kitabı isminden dolayı tetikte değilseniz, bu sorulara verdiğiniz yanıtların bazıları muhtemelen irrasyonel. Dahası, tüm soruları yanıtladıysanız kesinlikle irrasyonelsiniz, çünkü kimisinde yanıt vermeye yetecek kadar bilgi yok. Mutlaka yargıya vara ihtiyacı ise irrasyonelliğin sık rastlanılan sebeplerinden biri.

Stuart Sutherland’in İngiltere’de kült haline gelmiş ve yılardır çok satanlar listesinde bulunan kitabı İrrasyonel, pek çok psikolojik deneyinden ve gündelik yaşamdan çoğu zaman sizi şaşkınlığa sürükleyecek örnekler sunarak, irrasyonelliğin yaygınlığını ve olağanlığını gözler önüne seriyor. Ünlü Milgram deneyinden Genovese Sendromuna, Pearl Harbor bombardımanından şampuan reklamına kadar pek çok farklı olguyu inceleyerek, ‘’ içimizdeki düşmanın ‘’ nelere yol açabileceğini gösteriyor.

Bu kitabı okurken ‘’ Biri bunu bana çok önce anlatılmalıydı ‘’ diyeceksiniz.

Kesinlikle büyüleyici.
Oliver Sacks

Bu kitabı almalısınız, her evde bir tane bulunulmalı. Dahası uygarlığımızın gelişimi adına otel odalarının başucu çekmecelerine bu kitabı koymalılar.
The Guardian

İnanılmaz sürükleyici ve fevkalade iyi yazılmış.
Richard Dawkins

… kitabı neredeyse bir solukta okudum ve kendi kendime de ‘ neden bunu satın alır almaz okumadım ’  diye kızdım.
İsmet Berkan, Radikal

Baştan sona canlı, eğlenceli ve etkiliyeci.
British Journal of Psychiatry


Psikoloji romanlarını okumayı sevdiğimi artık biliyorsunuz.  Bu kitapta bu doğrultuda okuduğum ve oldukça keyif aldığım bir durak oldu. Kitap tanıtımında sorulan sorular ilgimi de çekti, tanıtımda yazanlarda merak uyandırıcıydı. Sonuç olarak, kütüphaneden bu kitap elimde evime doğru yol aldım. Ve akşamına kitap elimde, gözümden uyku akarken zar zor okumayı arım bırakıp yatmaya gidebildim.

İlk önce şunu söyleyeyim, kitap tanıtımında sorulan tüm soruların cevabı kitap içinde mevcut.
Özellikle; Hangisini tercih edersiniz: Yüksek bir maaş mı yoksa iş arkadaşlarınızınkinden yüksek herhangi bir maaş mı? Sorusunun cevabı beni çok şaşırttı. Kitabı okursanız eğer sizde bu cevaba şaşırır mısınız, merak ediyorum doğrusu.

Hadi kitabı biraz anlatayım artık;
Kitap 23 bölümden oluşuyor. İnsanların yaptığı en önemli irrasyonellilerini konularını içeren. 
Çok keyifle okunan bölümler bular.
Yazar psikolojik kavramları çok yoğun kullanmamış, kullandıklarını ise bu bilim dalından kişilerin rahat okuması açısından oldukça yalın bir şekilde açıklayarak kullanmış. O sebeple kitabı çok rahat bir şekilde okudum. Bilmediğim, anlamadığım kavramlar yoktu.
Hatta yazar istatistikîn önemini ve daha rasyonel kararlar almak için bu bilimi kullanmamız gerektiğini vurgulayıp, açıklamalar yaparken istatistiğe ait kavramlar içinde aynı açıklama yöntemini kullanmış.
Sanırsam kitabın bu kadar çok okunmasının nedeni de bu. Kavramları bilmeseniz de, hem yalın bir dille kavramı anlatıp örneklendiriyor kitap. O sebeple de daha çok okuyucuyu, bilim dışından olanları da kapsayabiliyor.
İnsanların irrasyonelliklerin okudukça sizde şaşıracak, hatta bazen bu irrasyonel insanların içinde olduğunuzu fark edip utanacaksınız belki de.

Kitapta okumaktan en çok zevk alığım, hatta beni zaman zaman kahkaha attıran kısım ise her bölüm sonunda yer alan Kıssadan Hisse bölümü. Konuyu özetlerden öyle komik ifadeler ile yazar özetlemiş ki, insanın yüzünün gülmemesi imkânsız bence.

Kısaca özetlemek gerekirse ben kitabı çok sevdim ve çok şeyde öğrendim. Dilinin de oldukça yalın olması nedeni ile sizlere de rahatça tavsiye edebilirim.

Olumsuz bir görüş söylemem gerekirse kitap hakkında; Kitapta verilen bazı istatistikî kavram ve yorumlar beni zaman zaman sıktı, okulda en sevdiğim derslerden değildi istatistik, ama bu tamamı ile benim ile istatistik arasında ki bir mevzu. Sizi sıkmayabilir belki…

Kitap hakkında düşüncelerimi paylaşmayı bitirmeden önce şunu da söylemek isterim: yazar esas irrasyonelliği görmek istiyorsa ülkemize gelmeliydi.  Hatta kitabın ismi bile irrasyonelden çok daha fazla bir tanımlamayı hak ederdi sanırı. Yazar vefat ettiği için bu mümkün değil ne yazık… Yazarın toprağı bol oldun diyerek bugünlük benden bu kadar…

Sevgiler…

Ufak bir not yazarın kendi manik depresif bozukluğunu anlattığı ve dilin de oldukça samimi olduğu söylenen  Breakdown okuma listeme alındı bile.9 yorum:

 1. Tanıtım yazısı benim de ilgimi çekti :D
  İstatistik benim de hiç sevdiğim bir ders değil, hatta cuma bütüne gireceğim :/ Yine de kitabı merak ettim :))

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Psikoloji benimde çok ilgi duyduğum bir alan ve arka kapak yazısını okuyunca kitabı çok merak ettim, okuma listeme alıyorum. :D İlgimi çekti kitap. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım sizde benim gibi kitabı seversiniz ....

   Sil
 4. Aha, tam bu aralar Kitapyurdu'ndan sipariş edilecekler listesi yapayım diyordum. Bunu kaydediyorum. Okuyup, sana yorumumu yazarım.

  YanıtlaSil

© Kelepir Kitaçı by Dilek..., AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena